Zespół Downa w Polsce

Zespół Downa w Polsce
4.8 (96.67%) 6 głosów
Zespół Downa to poważne schorzenie genetyczne, którego nie da się na obecnym poziomie medycyny skutecznie wyleczyć. Jeśli chodzi o wskaźnik urodzeń dzieci z zespołem Downa, w ostatnich latach zmieniła się w tym zakresie tendencja. Można to zauważyć także w polskich warunkach. Pod tym względem statystyki są podobne do notowanych w innych krajach.

Liczba chorych z zespołem Downa w Polsce

Liczbę chorych na zespół Downa osób w Polsce szacuje się na około 60 tysięcy. Zespół Downa to schorzenie genetyczne, silnie uzależnione od wieku kobiety decydującej się na poród. Choć Polki decydują się obecnie na późniejsze zajście w ciążę, ze względu na chęć osiągnięcia najpierw odpowiedniego wykształcenia, a następnie osiągnięcia sukcesu zawodowego, liczba urodzeń dzieci z zespołem Downa z roku na rok spada ze względu na liczne aborcje.

Badania genetyczne i aborcja dzieci z zespołem Downa

Obecnie, dzięki badaniom genetycznym, możliwe jest wykrycie zespołu Downa już w 13, a niekiedy nawet w 11 tygodniu życia dziecka. W przypadku określonych nieprawidłowości w rozwoju płodu, związanych z tym, że dziecko będzie cierpiało przez całe życie na nieuleczalne choroby, wykonuje się tzw. aborcje eugeniczne. Rokrocznie wykonywanych jest około 1000 takich aborcji. Najczęściej wykonywane są aborcje dzieci z zespołem Downa.

Świadomość rodziców co do konsekwencji tego schorzenia dla nich i dla dziecka sprawia, że tacy rodzice coraz częściej decydują się na taki krok. Zespół Downa bardzo łatwo można wykryć w badaniach prenatalnych, stąd liczba urodzonych z zespołem Downa dzieci z roku na rok spada. Nic nie zapowiada zmian w tym zakresie w najbliższym czasie, chyba że zmieniłyby się przepisy i zakazane zostałyby aborcje eugeniczne.

Długość życia osób z zespołem Downa w Polsce

Dzięki rozwojowi medycyny i pojawieniu się szeregu terapii psychologicznych oraz fizjoterapii, w ostatnich latach znacznemu wydłużeniu uległa długość życia osób z zespołem Downa. Jeszcze 20-30 lat temu takie osoby dożywały najczęściej tylko około 30 lat. Obecnie można spotkać w Polsce przypadki osób z zespołem Downa dożywających 50-60 lat, a średnia długość życia osób z taką przypadłością wydłużyła się do 49 lat.

Można więc zauważyć gołym okiem, że zespół Downa w Polsce to dla osób chorych i ich rodzin obecnie nie jest wyrok. Można z tą chorobą żyć, zdobywać wykształcenie i spełniać się zawodowo, przy odpowiednim wsparciu rodziny i bliskich. Przykładem tego jest popularny polski aktor Piotr Swend, który od kilkunastu lat gra w serialu telewizyjnym.

Tendencje w zakresie osób chorych z zespołem Downa w Polsce

W najbliższych latach liczba osób z zespołem Downa w Polsce będzie z dużym prawdopodobieństwem malała. Rozwój technologii w zakresie badań genetycznych będzie skutkował raczej obniżeniem wskaźnika urodzin dzieci z tą przypadłością. Można spotkać już kraje, w których dzieci z zespołem Downa rodzi się kilka lub kilkadziesiąt na rok. Najbardziej skrajnym przypadkiem jest jednak Islandia. W tym kraju w ostatnich 5 latach nie urodziło się żadne dziecko z zespołem Downa.

4 odpowiedzi do artykułu “Zespół Downa w Polsce

 1. Wisłok

  Mam syna z zespołem Downa i jestem z niego dumny. Nie wyobrażam sobie, żeby jacyś lewacy mnie przekonywali, żeby żona usunęła ciążę, gdy dowiedzieliśmy się, że dziecko będzie chore. A teraz to zdaje się normalne? Sami sobą się zajmijcie, a nie mordowaniem cudzych dzieci.

  1. Logika

   Ale żaden lewak nie namawia nikogo do usunięcia. Tu chodzi o wybór. Ty chcesz wychowywać chore dziecko to to robisz ale może ktoś inny nie chce i to druga strona barykady nie ma prawa do tego zmuszać.

 2. Mecenas

  I brawo! Każde dziecko, także chore to radość dla rodziców, którzy potrafią to docenić. Jak rodzi się dziecko z zespołem Downa to całkowicie zmienia się optyka, człowiek inaczej patrzy na życie i innymi rzeczami potrafi się cieszyć.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 1