Rodzaje zapalenia zatok

Rodzaje zapalenia zatok
5 (100%) 8 głosów

Zapalenie zatok to schorzenie, które w skuteczny sposób dezorganizuje życie. Wyleczenie się z niego bardzo często zajmuje dużo czasu i dotyczy to zarówno takiej jednostki chorobowej, jak zapalenie zatok przynosowych, jak i zapalenie zatok szczękowych. Tak jak w przypadku innych schorzeń, można wyróżnić kilka rodzajów zapalenia zatok. Mowa jest tutaj o zapaleniu zatok ostrym, podostrym i przewlekłym.

Objawy zapalenia zatok są zwykle podobne: katar, zatkany nos, bóle głowy i oczodołów, kaszel związany z przedostanie się wydzieliny do płuc. Różnią się czasem ich trwania oraz nawracaniem.

Ostre zapalenie zatok

Ostre zapalenie zatok to schorzenie, które pojawia się nagle i już w ciągu kilku dni w skuteczny sposób utrudnia życie każdej osoby. Ma ono charakter incydentalny i nie nawraca w ciągu 1 roku od zachorowania. Ta odmiana zapalenia zatok trwa zwykle poniżej 3 tygodni i najczęściej jest wywołana przez infekcję bakteryjną lub wirusową.

Podostre zapalenie zatok

Podostre zapalenie zatok jest pośrednią odmianą zapalenia zatok, znajdującą się pomiędzy ostrym, a przewlekłym zapaleniem zatok. Osoby, które dotyka podostre zapalenie zatok, muszą się liczyć z tym, że trwa ono od 3 tygodni do nawet 3 miesięcy. Najczęściej podostre zapalenie zatok występuje u alergików w czasie pylenia popularnych drzew i traw.

Przewlekłe zapalenie zatok

Przewlekłe zapalenie zatok to najcięższa odmiana tego schorzenia ze względu na fakt, iż utrzymuje się ono przez okres powyżej 3 miesięcy i stosunkowo często nawraca po pozbyciu się charakterystycznych objawów. Z tego typu zapaleniem zatok najczęściej walczą osoby, które są w stały sposób narażone na działanie czynników wywołujących alergię (np. na kurz), posiadają niewyleczone zęby lub też zaburzenia w budowie anatomicznej przegrody nosowej.

Innym z czynników sprzyjających wystąpieniu przewlekłego zapalenia zatok, jest obecność polipów w nosie i w zatokach. W takim przypadku, oprócz stałej aplikacji środków leczenia farmakologicznego, nierzadko stosuje się również różnego rodzaju zabiegi chirurgiczne, które pozwalają na udrożnienie nosa i zatok. W ten sposób minimalizuje się ryzyko nawrotu choroby.

Diagnozowanie zapalenia zatok

Diagnozowanie zapalenia zatok opiera się głównie o wywiad z pacjentem, podczas którego lekarz, po usłyszeniu informacji o objawach oraz o stanie faktycznym, jeśli chodzi o narażenie na czynniki szkodliwe, może określić nie tylko czy w tym przypadku przyczyną określonych objawów jest zapalenie zatok, ale także stwierdzić, z którym rodzajem zapalenia zatok ma on do czynienia.

Wywiad z pacjentem uzupełniają badania fizyczne nosa i zatok. Zwykle wystarczają standardowe oględziny. Czasami jednak konieczne jest wykonanie badań rentgenowskich lub laryngologicznych (w formie wziernikowania). W przypadku podejrzenia przewlekłego zapalenia zatok, wykonuje się natomiast tomografię komputerową nosa i zatok. Pozwala ona wykryć nieprawidłowości anatomiczne, których skutkiem jest konieczność podjęcia leczenia chirurgicznego.

Więcej na stronie http://zdrowezatoki.net.pl/

2 odpowiedzi do artykułu “Rodzaje zapalenia zatok

  1. prądzki

    To w sumie nie ma wielkiego znaczenia jakie się ma zapalenie zatok. Bo przecież w każdym przypadku trzeba brać antybiotyk. A to najgorsze na dłuższą metę co może się człowiekowi przytrafić, a zwłaszcza dziecku, które jeszcze rośnie.

  2. dr Clown

    Nie zawsze trzeba brać antybiotyk na zapalenie zatok. Są różne możliwości leczenia zapalenia zatok, zwłaszcza że antybiotyki powinny być ostatecznością, najpierw powinno się spróbować wyleczyć zapalenie zatok na wszystkie inne sposoby.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

63 − 57 =