Rehabilitacja osób z zespołem Downa

Rehabilitacja osób z zespołem Downa
5 (100%) 8 głosów
Rehabilitacja przy zespole Downa to wciąż ważna metoda leczenia tej choroby. Kiedy warto zacząć tego typu terapię i na czym ona polega?

Zespół Downa to schorzenie genetyczne, którego obecnie jeszcze nie można leczyć przyczynowo. Leczenie tego schorzenia polega więc na minimalizowaniu negatywnych zmian, które ta choroba wywołuje w organizmie. Warto pamiętać, że osoba cierpiąca na zespół Downa jest zazwyczaj bardziej podatna także na inne schorzenia, takie jak białaczka czy choroby serca. Ponadto wystąpieniu tej wady genetycznej nie da się obecnie zapobiegać.

Rehabilitację zacznij jak najwcześniej

Jak przebiega rehabilitacja osoby z zespołem Downa? Przy schorzeniu takim, jak zespół Downa rehabilitacja powinna rozpocząć się bardzo wcześnie. Może mieć to bardzo ważne znaczenie dla dalszego rozwoju dziecka i stopnia jego samodzielności.

Obecnie rehabilitacja zespołu Downa przebiega z wykorzystaniem jednej z dwóch podstawowych metod. Warto jednak pamiętać, że coraz częściej mówi się o konieczności stosowania różnych sposobów, by uzyskać lepsze rezultaty. Warto więc poszukać specjalisty, który opiera rehabilitację zarówno na metodzie Vojta oraz na metodzie NDT Bobath.

Efekty rehabilitacji osób z zespołem Downa

Dlaczego rehabilitacja jest tak istotna? Ćwiczenia w przypadku tego schorzenia genetycznego mają na celu nie tylko rozwój mięśni, które są odpowiedzialne za utrzymanie ciała w pozycji pionowej. Brak odpowiedniej aktywności mógłby sprawić, że dziecko nie miałoby szans na w miarę normalny rozwój. Wielu rodziców nie wykazuje entuzjazmu w czasie zajęć rehabilitacyjnych, ponieważ nie zawsze są one dla dziecka przyjemne – należy jednak pamiętać, że nie wywołują one dolegliwości bólowych. Ponadto tego typu wysiłek jest istotny dla sprawnego działania mięśni oddechowych – nawet jeśli dziecko płacze podczas ćwiczeń, jest to dla niego korzystne.

Ćwiczenia do końca życia

Rehabilitacja jest istotna nie tylko w pierwszych latach życia dziecka. Jeśli tylko jest to możliwe, warto przyzwyczaić osobę z zespołem Downa do codziennej aktywności – to pozwala uniknąć nadwagi oraz zmniejszyć możliwość wystąpienia choroby serca. Ruch zapobiega również osteoporozie, ponieważ sprzyja odkładaniu się wapnia i innych minerałów w kościach.

Warto pamiętać, że aktywność fizyczna dziecka z zespołem Downa nie musi ograniczać się jedynie do ćwiczeń rehabilitacyjnych. Nowe formy aktywności należy jednak omówić ze specjalistą, ponieważ w niektórych przypadkach niemożliwe są między innymi ćwiczenia na basenie. Jeśli jednak nie ma takich przeciwwskazań, to zazwyczaj dzieci z zespołem Downa mogą ćwiczyć tak jak te, które są całkowicie zdrowe.

Czy rodzic może pomóc w codziennym rozwoju dziecka tylko poprzez rehabilitację? Ćwiczenia rehabilitacyjne przeprowadzane przez lub pod okiem rehabilitanta, mają na celu wyuczenie i wywołanie u dziecka określonych reakcji na bodźce. Jednak, tak samo jak w przypadku dziecka zdrowego, nie zastąpi to standardowej pielęgnacji i opieki przez rodzica. Warto pamiętać, że także dziecko z zespołem Downa jest kształtowane przez czynniki płynące z otoczenia i nie należy z tego rezygnować.

3 odpowiedzi do artykułu “Rehabilitacja osób z zespołem Downa

  1. Maja

    Im szybciej tym lepiej. Wbijcie to sobie do głowy, bo wciąż musimy przekonywać rodziców, że rehabilitację dzieci z zespołem Downa należy zacząć praktycznie OD RAZU po urodzeniu. W pierwszym tygodniu dziecka już trzeba wykonywać ćwiczenia i trzeba pamiętać, że to zaprocentuje przyszłości. To wszystko dla dobra dziecka i rodziców!

  2. Renata

    I jeszcze jedna ważna rzecz jest. Rehabilitacja dzieci z zespołem Downa powinna być prowadzona do końca życia. Nie ma się co zadowalać jakimiś efektami, nawet jeśli się pojawią. Zawsze może być lepiej.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

+ 33 = 36