Przyczyny zespołu Downa

Przyczyny zespołu Downa
4.1 (81.11%) 18 głosów
Kobiety coraz bardziej przesuwają w czasie decyzję o urodzeniu dziecka. Najpierw muszą skończyć studia, potem zrobić karierę, osiągnąć określony poziom materialny itd. Tymczasem powinny wiedzieć, że wraz z wiekiem wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa.

Co to jest zespół Downa

Zespół Downa nazywany jest także trisomią 21, ponieważ jego przyczyną jest niewłaściwa budowa 21. pary chromosomów. Z niewiadomych przyczyn w tej parze dochodzi do powstania trzeciego chromosomu lub jego części. Tak wadliwy kod genetyczny mogą posiadać wszystkie komórki lub tylko ich część, od tego uzależniony jest stopień upośledzenia.

Dzieci z zespołem Downa mają charakterystyczny wygląd, zwłaszcza twarzy. Oczy mają kształt migdałów skierowanych skośnie, na tęczówce pojawiają się jasne plamki. Nos jest krótki, spłaszczony, uszy są małe ze skróconym przewodem słuchowym. Charakterystyczne są również krótkie dłonie, duża odległość między paluchem a drugim palcem stopy, nieprawidłowo przebiegające bruzdy stopy lub dłoni. Bardzo często u osób z zespołem Downa występuje zwiotczenie mięśni, które objawia się ciągle wysuniętym językiem.

Zespół Downa powoduje zmniejszenie odporności, dlatego często pojawiają się wady serca, słuchu, wzroku, nieprawidłowe funkcjonowanie układu moczowego lub płciowego.

Rozwój osób z zespołem Downa

Dzieci z zespołem Downa mają iloraz inteligencji od 35 do 55, czasami 70 pkt IQ. Pozwala im to na opanowanie podstawowych czynności, a nawet samodzielne życie (dożywają średnio do 49 roku życia). Bardzo istotną rolę odgrywa właściwa stymulacja rozwoju, oparta na cierpliwości i wyrozumiałości. Często wykazują uzdolnienia plastyczne i muzyczne, ale mają problem z rozwojem fizycznym, dlatego bardzo ważna jest rehabilitacja.

Dzieci z zespołem Downa są niezwykle emocjonalne, na każdą krytykę reagują obrażaniem się i ucieczką, ale akceptację i miłość odwdzięczają po wielokroć i bezwarunkowo. Są niezwykle ufne, przywiązane i radosne.

Zespół Downa – przyczyny

Wiadomo, że przyczyną jest niewłaściwa budowa 21. pary chromosomów, ale dlaczego tak się dzieje, jest tajemnicą. Rodzice o prawidłowym kodzie genetycznym mogą mieć dziecko z zespołem Downa.

Wieloletnie badania wykazały zależność między wiekiem kobiety a częstotliwością urodzeń dzieci z zespołem Downa, trzeba jednak pamiętać, że do porodu dożywa tylko co siódme dziecko. Pozostałe umierają w trakcie ciąży.

Bezpośrednie przyczyny zespołu Downa związane są z wiekiem matki – im starsza, tym ryzyko większe. I tak prawdopodobieństwo urodzenia dziecka z zespołem Downa wynosi:

 • kobiety 20-letnie – 1:1667,
 • kobiety 30-letnie – 1:952,
 • kobiety 40-letnie – 1:106,
 • kobiety 49-letnie – 1:11.

Zespół Downa – dziedziczenie

Zespół Downa nie jest chorobą dziedziczną, ale jej wystąpienie u któregoś członka rodziny zwiększa ryzyko choroby dziecka.

Mężczyźni z zespołem Downa są bezpłodni, natomiast kobiety mogą rodzić dzieci, choroba nie wpływa na ich układ rozrodczy. Statystycznie 2/3 dzieci rodzi się zdrowych, problemem jest zapewnienie im prawidłowego rozwoju.

3 odpowiedzi do artykułu “Przyczyny zespołu Downa

 1. Feniks

  Znam kobiety, które urodziły po pięćdziesiątce, ale każda z nich dobrze się prowadziła. Oczywiście nie mieszkam z nimi, nie wiem pewnie połowy, ale obie są wysportowane, dobrze się odżywiają, mają kasę na zdrowe życie i takie prowadzą. Nie palą papierosów, jeżdżą na wakacje w góry i nad jeziora i tak dalej. Długo można wymieniać. Jedna urodziła całkowicie zdrowe dziecko, choć przez cesarkę, a druga dziecko z zespołem Downa. I gdzie tu logika?

  1. Marta

   czytaj zezrozumieniem nie chodzi o zdrowie tylko wiek a llogika prosta 1:11 co tu nie rozumiesz co jedenaste rodzi sie z zespołem

 2. Hancock

  Nie wiadomo jakie są przyczyny zespołu Downa to też nie ma co wyciągać wniosków, że ktoś miał, a ktoś nie miał dziecka. Bo w dużej mierze jest to spowodowane tym, że rodzi się w wieku starszym, ale konkretnie to jeszcze nikt nie powiedział co i jak.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

22 − 14 =