Ograniczenia osób z zespołem Downa

Ograniczenia osób z zespołem Downa
5 (100%) 9 głosów
Zespół Downa to wynik wady genetycznej – powstania dodatkowej pary w chromosomie 21, która powoduje zaburzenia w funkcjonowaniu całego organizmu. Około 1 na 600 dzieci rodzi się z zespołem Downa, co daje wynik około 40-50 tysięcy dzieci w Polsce. Jak wygląda rozwój intelektualny i jakie są ograniczenia osób z zespołem Downa? Co zrobić, by takie dzieci miały szansę na możliwie jak najlepsze życie?

Świadomość ograniczeń

Dzieci z zespołem Downa wiedzą, że pewnych rzeczy nie mogą robić i niektórych umiejętności prawdopodobnie nigdy nie nabędą. Nie oznacza to jednak, że mają z tego powodu większe kompleksy. Ograniczenia zespołu Downa nie sprawiają wcale, że takie osoby czują się gorsze. W większości przypadków można nawet powiedzieć, że są bardziej szczęśliwe, niż ich zdrowi rówieśnicy.

Coraz więcej dzieci z zespołem Downa uczestniczy w dodatkowych zajęciach i ma wiele okazji, do nawiązania znajomości z innymi. Chociaż zdecydowanie trudniej takim osobom się uczyć, to dzięki kontaktom międzyludzkim stają się bardziej samodzielne, chętniej przyswajają wiedzę, ćwiczą umiejętność współpracy oraz rozwijają się pod względem intelektualnym.

Zespół Downa a zdolność uczenia się

Postępy dzieci z zespołem Downa zazwyczaj są dość powolne, szczególnie w pierwszych latach życia. Niektóre maluchy znacznie później zaczynają mówić, mają problemy z porozumieniem się z innymi, co może prowadzić do wybuchów złości czy płaczu.

Oczywiście osoby z zespołem Downa potrzebują więcej czasu na przyswojenie wiedzy. Nie znaczy to jednak wcale, że nie są w stanie w ogóle efektywnie się uczyć. Potrzebna jest cierpliwość i systematyczność, wiele też oczywiście zależy do konkretnego przypadku. Niektóre osoby są jednak w stanie przyswoić na tyle dużo informacji, by być aktywnymi członkami społeczeństwa i prowadzić w przyszłości satysfakcjonujące życie.

Nauka w zwykłych szkołach

Dużym błędem ze strony rodziców jest umieszczanie dzieci z zespołem Downa w placówkach integracyjnych, gdzie gorzej się rozwijają, zauważają, że wszyscy wokół są lepsi, co może spowodować stałe obniżenie nastroju. Specjaliści zalecają, by osoby z zespołem Downa w miarę możliwości kontynuowały edukację w zwykłych szkołach ponadpodstawowych, oczywiście przy zapewnieniu współpracy rodziców z nauczycielami. Dzięki temu mają świetną okazję na z integrowanie się z młodzieżą, nie czują się więc inne, czy wykluczone, a jednocześnie rówieśnicy mają doskonałą sposobność, by nauczyć się tolerancji.

Różnorodność w metodach nauczania

W ciągu ostatnich lat można zauważyć ogromny postęp w metodach uczenia dzieci z dodatkową parą chromosomów. Aby stymulować rozwój osób z zespołem Downa, terapeuci wykorzystują różne gry czy programy wczesnego wspomagania, które należy wdrażać już od pierwszych dni życia malucha. Są to między innymi fizykoterapia czy terapia logopedyczna.

Niezwykle ważne jest również poświęcenie dziecku jak najwięcej uwagi, a także wsparcie emocjonalne dla całej rodziny. Właściwa opieka, edukacja czy kontakty międzyludzkie w dużym stopniu decydują o rozwoju dziecka.

2 odpowiedzi do artykułu “Ograniczenia osób z zespołem Downa

  1. doświadczony

    Nie ma się co nakręcać. Bo widzimy jednego aktora z zespołem Downa i myślimy, że każde dziecko może sobie poradzić. Na pewno nie każde, nie ma się co tak nastawiać, bo okaże się, że sami się niepotrzebnie nakręcimy. Większość osób z zespołem Downa w dorosłym życiu najwyżej będzie wykonywać proste prace fizyczne.

  2. Rob

    Nie jest prawdą, że dzieci z zespołem Downa nie nauczą się czegoś. Skoro mogą nauczyć się mówić, to znaczy, że mogą nauczyć się wszystkiego. Nie zostaną akademickimi wykładowcami, ale mogą zostać pracownikami baru czy innej firmy, w której podstawowe czynności wystarczają. W Gdańsku pracują w Teatrze Szekspirowskim, wskazując ludziom ich miejsca. I świetnie sobie radzą.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

− 1 = 7