Objawy zespołu Downa

Objawy zespołu Downa
5 (100%) 15 głosów
Na ok. 800 żywych porodów, 1 dziecko rodzi się z zespołem Downa. Dlaczego tak się dzieje, nie do końca wiadomo. Jak rozpoznać, że dziecko ma zespół Downa?

Co to jest zespół Downa

To choroba genetyczna, polegająca na niewłaściwej budowie 21-ej pary chromosomów. Podczas powstawania komórki genetycznej, czasami powstaje nadmiar materiału genetycznego, który gromadzi się jako dodatkowy chromosom właśnie w tej parze. Genetykom nie udało się ustalić dlaczego dochodzi do tych nieprawidłowości. Dzieci z zespołem Downa najczęściej rodzą się z rodziców o prawidłowym kodzie genetycznym. Zespół Downa nie jest dziedziczny, chociaż wystąpienie choroby w rodzinie zwiększa ryzyko.

Badania prowadzone nad chorobą wykryły zależność między wiekiem kobiety, a prawdopodobieństwem wystąpienia zespołu Downa. Im późniejszy wiek kobiety, tym ryzyko większe. U 20-latek wynosi ono 1:1667, a u 49-cio letnich matek już 1:11.

Zespół Downa – objawy fizyczne

Osoby z zespołem Downa łatwo jest rozpoznać po charakterystycznym wyglądzie, zwłaszcza twarzy. Jest ona spłaszczona, sama głowa jest większa i osadzona na krótkiej szyi.

Oczy u osób z zespołem Downa mają kształt migdałów i osadzone są skośnie, małżowina uszna jest mała i płasko przylega do głowy, przewód słuchowy jest skrócony. Palce u dłoni są krótkie, a odległość między paluchem stopy a drugim palcem jest większa niż normalnie.

Psychiczne objawy zespołu Downa

Kiedyś osoby z zespołem Downa uważano za całkowicie upośledzone umysłowo i umieszczano je w zamkniętych ośrodkach. Obecnie dzieci poddawane są wielokierunkowej rehabilitacji, umożliwia im to funkcjonowanie w społeczeństwie.

Zespół Downa powoduje upośledzenie umysłowe w stopniu lekkim i umiarkowanym. Najczęściej pozwala to na naukę w szkołach specjalnych i osiągnięcie całkowitej samodzielności. Nauka wymaga jednak więcej czasu i wysiłku.

W rozwoju dzieci z zespołem Downa bardzo ważna jest jego umiejętna stymulacja. Dzieci bardzo chętnie naśladują dorosłych, chcą im ciągle towarzyszyć i pomagać. Jednak stawiane im zadania nie mogą być zbyt trudne, ponieważ dzieci łatwo się zniechęcają, a porażki przeżywają bardzo ciężko.

Bardzo dobre efekty w rozwoju dzieci z zespołem Downa przynosi hipoterapia. Bezpośredni kontakt z koniem pozwala nawiązać więź psychiczną i pozwala na poprawę koordynacji ruchowej.

Zespół Downa – objawy w ciąży

Zespół Downa można wykryć podczas badania USG już między 10 a 14 tygodniem ciąży. Polega ono na badaniu przezierności karku, czyli mierzy się ilość płynu zgromadzonego na tyle szyi. Jego zwiększona ilość (powyżej 2,5 mm) z dużym prawdopodobieństwem wskazuje na powstanie zespołu Downa. Drugim wskaźnikiem jest wykształcenie się kości nosowej, dzieci z zespołem Downa najczęściej jej nie posiadają.

Mimo możliwości wczesnego wykrycia zespołu Downa nie ma możliwości jego leczenia. Lekarze zalecają dbanie o dietę i preparaty witaminowe, by ograniczyć ryzyko występowania chorób współtowarzyszących zespołowi Downa, jak wady serca, wady wzroku czy słuchu.

Badania USG powinny zwłaszcza wykonywać kobiety, które ukończyły 30. rok życia, bo wtedy znacznie wzrasta ryzyko urodzenia dziecka z zespołem Downa.

2 odpowiedzi do artykułu “Objawy zespołu Downa

  1. Robert

    Po objawach zespołu Downa w pierwszych latach życia dziecka można zauważyć jak duże będzie miało dysfunkcje. Trzeba pamiętać, że rehabilitacja i tak jest konieczna, niezależnie od tego jak „mocny” zespół Downa jest. Zwłaszcza trzeba współpracować z rehabilitantem, bo to nie są żarty.

  2. dziąsło

    Zespół Downa objawy daje już w ciąży, więc po podstawowych i obowiązkowych badaniach będzie już wiadomo na 100% czy dziecko rozwija się prawidłowo czy jednak nie. Trzeba więc słuchać ginekologa i stosować się do jego zaleceń.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

51 + = 54