Noworodek z zespołem Downa

Noworodek z zespołem Downa
4.9 (98.26%) 23 głosów
Zespół Downa jest chorobą genetyczną, spowodowaną trisomią chromosomu 21. Oprócz charakterystycznych cech w wyglądzie dziecka, chorobie towarzyszą także różnego rodzaju wady wrodzone, jak również upośledzenie umysłowe.

Lekarze przyjmujący poród są w stanie wstępnie zdiagnozować zespół Downa u nowo narodzonego dziecka, na podstawie różnic w budowie ciała, wyglądzie oczu, rączek, stóp czy szyi, ale przede wszystkim noworodek z zespołem Downa ma słabe napięcie mięśniowe (hipotonię). Lekarz zaraz po urodzeniu może stwierdzić, że podejrzewa zespół Downa, jednak choroba musi zostać potwierdzona poprzez badania chromosomalne.

Zespół Downa i noworodek – cechy podstawowe

Noworodek chory na zespół Downa przejawia charakterystyczne w wyglądzie cechy, które powinny zaniepokoić lekarzy i być podstawą zlecenia dalszych badań diagnostycznych. Są to przede wszystkim:

 1. Hipotonia – czyli wiotkość mięśni, a raczej ich słabe naprężenie. Hipotonia może powodować zaburzenia w rozwoju dziecka, przede wszystkim w przewracaniu, się siadaniu, wstawaniu czy chodzeniu. Hipotonia nie jest uleczalna, jednak dzięki regularnej fizjoterapii można pracować nad wzmocnieniem mięśni malucha.
 2. Nos – nosek dzieci z zespołem Downa jest znacznie mniejszy i nieco bardziej płaski, niż u zdrowych niemowląt; ponadto twarz malucha może być nieco szersza niż u innych dzieci.
 3. Oczy – dzieci z zespołem Downa mają zdecydowanie bardziej skośne oczy od zdrowych maluchów, dlatego też choroba ta często określana jest mianem „mongolizmu”. W kącikach oczu mogą pojawić się fałdy powiekowe, natomiast na tęczówkach mogą pojawić się różnobarwne plamki – są to tzw. plamki Brushfielda. Z reguły plamki nie wpływają na ostrość widzenia dziecka, jednak maluchy z zespołem Downa wykazują problemy ze wzrokiem.
 4. Usta – są zazwyczaj mniejsze, natomiast podniebienie jest płytsze. Słabe mięśnie języka mogą powodować wystawanie języka z buzi – maluchy często są mocno zaślinione, natomiast język wydaje się być za duży względem ust.
 5. Uszy – są one mniejsze niż u zdrowych niemowląt, mogą się delikatnie zawijać na końcach i są nieco niżej umieszczone. Ponadto przewody słuchowe są również nieco mniejsze, co może prowadzić do pogorszenia słuchu u malucha.
 6. Postawa ciała – maluchy z zespołem Downa rozwijają się znacznie wolniej, niż zdrowe dzieci i osiągają maksymalny wzrost i rozwój ok. piętnastego roku życia. Chłopcy zazwyczaj nie rosną wyżsi niż 153 cm, natomiast dziewczynki średnio osiągają 137 cm. Należy również pamiętać, że zarówno dzieci, jak i dorośli z zespołem Downa mają skłonności do otyłości.
 7. Kształt głowy – głowa dziecka z zespołem Downa jest mniejsza od główki zdrowego malucha, potylica jest nieco spłaszczona, natomiast profil twarzy jest płaski. Ciemiączko duże oraz ciemiączko małe są większe, przez co proces ich twardnienia trwa dłużej.
 8. Dłonie i stopy – dzieci z zespołem Downa mają krótsze paluszki i drobniejsze dłonie. Dodatkowo na dłoni może pojawiać się tzw. małpia bruzda, natomiast piąty palec może lekko zakrzywiać się do środka. Na podeszwie stopy często tworzy się głęboka bruzda.

Wszystkie powyższe cechy nie muszą wystąpić u każdego noworodka, ponieważ każde dziecko jest inne. Aby uzyskać stu procentową pewność co do choroby dziecka, zawsze należy zlecić badania diagnostyczne.

2 odpowiedzi do artykułu “Noworodek z zespołem Downa

 1. Jankes

  Zespół Downa u noworodka powinien być już od razu wykryty a właściwie zdiagnozowany już podczas ciąży w czasie badań prenatalnych, a nie że się człowiek ma dowiadywać po porodzie dopiero. Nie ma takiej opcji przecież żeby nie przejść badań, a skoro nie było wiadomo, to znaczy, że ktoś spaprał robotę.

 2. Utapau

  Każdy chorujący na zespół Downa noworodek powinien być od razu poddawany rehabilitacji. Ćwiczenia powinny odbywać się regularnie i na początku koniecznie pod okiem specjalisty. Dlatego trzeba uważać na swoje własne lenistwo, bo potem sami będziemy mieć gorzej przez to jak dziecko wolniej będzie się rozwijać. I jemu i sobie zrobimy krzywdę.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

57 − = 56