Leczenie zespołu Downa

Leczenie zespołu Downa
4.8 (96%) 45 głosów
Przyczyna występowania zespołu Downa nadal nie została dokładnie poznana. Z tego to powodu schorzenie to nadal jest nieuleczalne. Jednak dzięki odpowiednim lekom i rehabilitacji, możliwa jest poprawa komfortu życia osoby cierpiącej na tę chorobę oraz nauka samodzielności. W jaki sposób odbywa się obecnie leczenie zespołu Downa i kiedy najlepiej rozpocząć terapię?

Obecnie wiele przemawia za tym, by leczenie zespołu Downa rozpoczynać jak najszybciej. Rehabilitację można zacząć przeprowadzać już na drugi dzień po narodzinach, choć nie wszyscy uważają, że jest to konieczne aż tak szybko.

W przypadku takiego schorzenia, jak zespół Downa należy jednak brać pod uwagę, iż objawem często występującym przy tej chorobie jest osłabienie mięśni. To może oznaczać nie tylko problemy z samodzielnym poruszaniem się, ale także z oddychaniem. Rehabilitacja już w pierwszych dniach życia dąży do poprawy tego stanu, co zapobiega późniejszym problemom. Tego typu leczenie ma za zadanie poprawić również działanie mózgu – poprzez trenowanie połączeń między centrum układu nerwowego a resztą ciała.

Rehabilitacja zespołu Downa

Obecnie istnieją dwa znane sposoby rehabilitacji. Niektórzy specjaliści postulują stosowanie tylko jednego z nich, jednak pojawiają się także głosy, iż najlepiej byłoby łączyć te metody. Pierwsza z nich ma za zadanie wzmocnienie siły dziecka – nazywana jest metodą Vojta. Ma ona na celu wymuszenie odpowiedniej pozycji, co doprowadza do prawidłowej aktywności. Druga metoda to NDT Bobath, która jest łagodniejsza, ale przynosi mniejsze rezultaty, jeśli nie zastosuje się także innych metod rehabilitacji.

Leczenie zespołu Downa

Przy schorzeniu takim, jak zespół Downa leczenie często obejmuje również środki farmaceutyczne. Nie wpływają one na zanik samej choroby, jednak poprawiają komfort życia osoby cierpiącej na to schorzenie. Często mają one na celu podniesienie poziomu serotoniny. Leczenie farmakologiczne nie likwiduje objawów zespołu Downa, jednak jest niezbędne w przypadku wystąpienia dodatkowych schorzeń, takich jak choroby serca. Dodatkowe leczenie jest również niezbędne w przypadku wystąpienia białaczki, na którą osoby z zespołem Downa są bardziej narażone.

Czy i jak leczyć zespół Downa w domu? Samodzielne leczenie tej choroby nie jest możliwe. W przypadku wymienionej metody rehabilitacji NDT Bobath, rodzice mogą nauczyć się właściwej pielęgnacji niemowlęcia, która łagodnie poprawi jego odbieranie bodźców zewnętrznych. Poza tym jednak najlepiej stosować się do porad lekarskich w zakresie leczenia.

Czy zespół Downa będzie kiedyś uleczalny? Obecnie wielu specjalistów pracuje nad stworzeniem leku, który zapobiegnie występowaniu tego schorzenia lub chociaż ograniczy skutki tej choroby. Na razie eksperymenty z wyciszeniem genu odpowiedzialnego za powstawanie zespołu Downa są prowadzone jedynie na zwierzętach i na pojedynczych komórkach w laboratoriach. Testuje się również preparaty, które mają o wiele lepiej łagodzić objawy choroby.
Na razie jednak żaden tego typu lek nie został wprowadzony do sprzedaży, dlatego należy polegać na wyżej opisanych metodach.

3 odpowiedzi do artykułu “Leczenie zespołu Downa

  1. Jankes

    Nie ma czegoś takiego jak leczenie zespołu Downa. Zwłaszcza jak dziecko się urodziło, to po prostu trzeba postawić wszystko na mozolną rehabilitację i nastawić się na to, że postępy będą powolne. Innej drogi nie ma. Leczyć to można białaczkę czy inne choroby, na które osoba z zespołem Downa jest bardziej narażona.

  2. pan porcelanka

    Ale to jest właśnie leczenie zespołu Downa i naprawdę zdrowiej jest tak to właśnie traktować. Trochę jako misję, bo tylko tak można samemu nie zwariować. Nie jest łatwo z takim dzieckiem i każdy kto ma doskonale wie co mówię, ale jak się człowiek przyłoży to dostanie po stokroć więcej szczęścia i miłości.

  3. Lfafik

    Fakt, że w chwili obecnej nie prowadzi się badań – przynajmniej oficjalnie nad terapiami dot. tej jednostki chorobowej. Jednak bardzo szybko wkraczamy w ere terapii radzacych sobie ze schorzeniami i podlozu genetycznym. Wystarczy podac przyklad rdzeniowego zaniku miesni – choroby jeszcze niedawno uznawanej za nieuleczalna a koniec 2016 zaowocowal wprowadzeniem leku Spinraza dajacym rewelacyjne wyniki u niemowlat. Lek obecnie we Włoszech jest w 100% refundowany. Nie pozostaje nic innego jak trzymać kciuki za wspolprace biotechnologow i branze farmacetyczna – wierze, ze w niedalekiej przyszlosci zespol Downa bedzie tak uleczalny jak SMA obecnie.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

1 + 1 =