Dziedziczenie zespołu Downa

Dziedziczenie zespołu Downa
4.6 (92.73%) 11 głosów
Przyczyna schorzenia genetycznego, jakim jest zespół Downa, nie jest jeszcze do końca poznana przez naukę. Próby zapobiegania tej chorobie jak na razie nie przynoszą więc rezultatów. Czy zespół Downa może być dziedziczony i czy mimo wszystko istnieją jakiekolwiek metody zapobiegania tej chorobie?

Dziedziczenie zespołu Downa praktycznie się nie zdarza. Zazwyczaj dzieje się to w wypadkach, gdy jedno z rodziców jest już chore na to schorzenie. Należy jednak pamiętać, że zwłaszcza u mężczyzn dotkniętych zespołem Downa, częste są problemy z płodnością.

Matka z zespołem Downa

Dziedziczny zespół Downa pojawia się więc zazwyczaj u dzieci, których matka była chora na to schorzenie. Szansa na taki przypadek jest dość wysoka – źródła naukowe mówią nawet o pięćdziesięciu procentach. Dlatego też parom, w których przynajmniej jedna osoba dotknięta zespołem Downa, nie zaleca się mieć własnych dzieci.

Dziecko z zespołem Downa u zdrowych rodziców

W przypadku, gdy zespół Downa pojawi się u dziecka zdrowych rodziców, zwykle nie jest to spowodowane czynnikami dziedzicznymi. Jedynie w rzadkich przypadkach dochodzi do tak zwanej translokacji – wtedy, choć sam rodzic nie jest dotknięty chorobą, to jednak jego komórki rozrodcze są nieprawidłowe i jest to bezpośredni powód wystąpienia zespołu Downa u dziecka. Widoczne jest więc, że w przypadku takiego schorzenia, jak zespół Downa dziedziczenie jest rzadkie i możliwe tylko w określonych przypadkach. Jeśli jednak taki przypadek wystąpi, bardzo prawdopodobne jest, że zespół Downa pojawi się również u następnych dzieci tej pary.

Zespół Downa a wiek matki

Jedynym znanym obecnie czynnikiem, który może przyczynić się do wystąpienia zespołu Downa u dziecka, jest wiek matki. Im starsza jest kobieta, która decyduje się na dziecko, tym większa szansa, że urodzi ona dziecko z tą chorobą. Jednocześnie należy pamiętać, iż nie jest w tym przypadku istotne, czy kobieta po czterdziestym roku życia rodzi swoje pierwsze czy kolejne dziecko. W tym przypadku czynnik ryzyka jest dokładnie taki sam.

Przypuszcza się, że powodem częstszego występowania zespołu Downa w przypadku dzieci kobiet po czterdziestym roku życia jest negatywny wpływ różnych czynników na komórki jajowe. Warto pamiętać bowiem, że kobieta rodzi się z określoną liczbą komórek jajowych – nie są one już produkowane w ciągu jej życia. Narażenie na zanieczyszczenia środowiska może sprawić, że komórki jajowe ulegną mutacjom, które przyczyniają się do występowania wad genetycznych, w tym tych odpowiedzialnych za zespół Downa.

Jeśli w danej rodzinie urodzi się dziecko z zespołem Downa, dobrze jest wykonać badania, które potwierdzą lub zanegują występowanie translokacji w komórkach rozrodczych któregoś z rodziców. Potwierdzenie translokacji może bowiem oznaczać, że kolejne dziecko również urodzi się z tą chorobą i należy to wtedy brać pod uwagę. Tego typu badania warto wykonać również w przypadku innych chorób genetycznych, które mogą być dziedziczone. Badaniom należy poddać również rodzeństwo dziecka, które cierpi na zespół Downa, nawet jeśli nic nie wskazuje na to, że mogą być nosicielami zmiany genetycznej.

4 odpowiedzi do artykułu “Dziedziczenie zespołu Downa

 1. Zorro

  Przy każdej chorobie piszą, że wpływ na jej wystąpienie mają geny, skłonności odziedziczone po rodzicach i tak dalej. A w przypadku takiej choroby jak zespół Downa dziedziczenie już nie występuje? To kiedy kłamiecie świadomie, albo nie wiecie jakie są tak naprawdę przyczyny, wszechmądrzy lekarze?

 2. Sylwia Chodzież

  Nikt nie wie jakie są przyczyny zespołu Downa. To znaczy wiadomo o trisomii, ale nie wiadomo skąd się ona bierze i co na nią wpływa. Może być tak, że nie ma żadnej przyczyny, że czasem po prostu tak się dzieje i nic nie zapowiada tego, ani na to nie wpływa.

 3. Pauula

  Witam nie ma znaczenia ja w wieku 17 lat urodzila córeczkę Zespołem Downa i jak czytam ze kobiety po 30 od początku ciąży do końca lekarze twierdzili ciąże prawidłowo po porodzie wieli szok

 4. andzia

  mam koleżankę która ma siostrę z zespołem Downa (była ich czwórka), zarówno ona jak i jej dwoje rodzeństwa mają wspaniałe , zdolne, piękne dzieci, a siostra z ” zespołem” też jest wspaniała, kochana, przytulaska. to nie jest dziedziczne:)

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

19 + = 27