Długość życia z zespołem Downa

Długość życia z zespołem Downa
4.3 (85.26%) 19 głosów
W latach 80. XX wieku osoby z zespołem Downa dożywały średnio zaledwie 25 lat. Od tamtego czasu wiele jednak się w tym zakresie zmieniło. Dzięki rozwojowi medycyny i praktyk w zakresie terapii, długość życia chorego na zespół Downa została w znacznym stopniu wydłużona. Nie jest ona może tak długa, jak w przypadku zdrowych osób, ale postęp jest zauważalny.

Jak długo żyją obecnie osoby chore na zespół Downa?

Według ostatnich znanych badań w zakresie chorowania na zespół Downa, pochodzących z końca XX wieku, średnia długość życia takich osób wydłużyła się do 49 lat. Badanie przeprowadzono na 17.800 osobach, cierpiących na zespół Downa, w latach 1983-1997.

Nie istnieją aktualne statystyki dotyczące liczby zachorowań na zespół Downa. Spotyka się natomiast coraz więcej przypadków przeżywania przez takie osoby 50, a nawet 60 lat, stąd można wnioskować, że w pierwszych latach XXI wieku długość życia osób z zespołem Downa uległa przedłużeniu o kolejne kilka lat, jeśli chodzi o średnią długość życia.

Statystyki zgonów osób cierpiących na zespół Downa

Według statystyk w zakresie zgonów osób cierpiących na zespół Downa, 15% zgonów dotyczy niemowlaków, przed 12 miesiącem życia, 35% osób z zespołem Downa osiąga nie więcej niż 50 lat, natomiast 50% chorych na zespół Downa dożywa 55, a nawet 60 roku życia. To bardzo pocieszające statystyki. Widać po nich, że poziom medycyny uległ w ostatnich latach znacznej poprawie.

Można się spodziewać, że w kolejnych latach badania nad chorobami genetycznymi sprawią, że życie osób z zespołem Downa będzie jeszcze dłuższe, choć obecnie obserwuje się najczęściej wpływ takich badań na ilość dokonywanych rokrocznie aborcji, po wykonaniu przez przyszłe matki badań prenatalnych.

Od czego zależy długość życia z zespołem Downa?

W przypadku takiego schorzenia, jak zespół Downa długość życia uzależniona jest od szeregu czynników. Zdecydowanie dłużej żyją osoby, które już od pierwszych lat życia poddawane są zabiegom fizjoterapeutycznym oraz psychoterapii, w której uczestniczą członkowie ich rodzin. Ponadto wydłużeniu ulega także wiek osób, które pomimo zespołu Downa chodzą do normalnych szkół oraz podejmują pracę w zakładach pracy chronionej. Im większa aktywność ze strony osób chorych na zespół Downa, tym mniejsza szansa na zgon w młodym wieku.

Oprócz warunków wychowawczych i rozwojowych, niezwykle istotne w kwestii długości życia jest także głębokość upośledzenia osoby z zespołem Downa. Im to upośledzenie jest wyższe, tym krótsza długość życia nawet przy najlepszej opiece. Osoby z lekkim upośledzeniem z ilorazem inteligencji od 45 do 70 bardzo często dożywają 55 lat, z kolei osoby z głębokim upośledzeniem umysłowym o niższym IQ dożywają średnio zaledwie do 43. roku życia. Wśród innych czynników, które mogą wpłynąć na długość życia osoby chorej na zespół Downa są schorzenia, które dotykają takie osoby. Osoby cierpiące na zespół Downa bardzo często zapadają na różnego choroby serca, a także na białaczkę. Bywa, że w związku z tym nie dożywają 40 lub nawet 30 lat ze względu na poważną chorobę.

11 odpowiedzi do artykułu “Długość życia z zespołem Downa

 1. statystyka

  Są trzy prawdy: prawda, gówno prawda i statystyka. I właśnie tak się to ma do długości życia osób z zespołem Downa. Niektórzy umierają bardzo szybko, stąd to zaniżenie. Ale jak ktoś szybko zacznie rehabilitację, to dożyje „emerytury”, jak większość z nas.

 2. M

  Masz rację, zespół Downa to nie wyrok, tylko podatność na przeróżne choroby i schorzenia. Trzeba sobie z tego zdawać sprawę, bo w mediach oczywiście o tym ani słowa. Chowa się choroby, nie tylko zespół Downa, ale wszystkie inne, bo jest moda na fit i w ogóle piękne ciało. A prawda jaka jest, każdy widzi.

 3. Marta

  cyt…::Osoby cierpiące na zespół Downa bardzo często zapadają na różnego choroby serca, a także na białaczkę”” jak sie ma białaczka do downa przeciez to rak dlaczego ludzie z takim zespołem sa bardziej narazeni na ta chorobe?

 4. Nie chcę się podpisać

  Nie wiem mam nadzieję że Pan BÓG nigdy nie wyda mnie na taką próbę jak byciem rodzicem dziecka z zespołem downa.
  Samo opiekowanie się takim dzieckiem jest bardzo trudne, ale najtrudniejszy jest chyba koszmar ojca który wie że umrze przed swoim chorym dzieckiem i zostawi je na łaskę lub niełaskę obcych. Będąc takim ojcem wolałbym żeby moje dziecko chore na downa umarło przede mną.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *

3 + 5 =